В Україну знову прийшла спека. Нема чим дихати вдома, на вулицi, у транспортi. За таких умов легко може статися тепловий удар. Особливо це стосується людей з серцевими недугами, гiпертонiєю, ожирiнням, ендокринними порушеннями тощо.
Перегрiв часто настає i у маленьких дiтей вiком до 1 року, адже система терморегуляцiї уних ще не розвинена.
Як уникнути теплового удару? Що робити, якщо людинi стало погано? Про це та iнше сайт “Добрий лікар” розпитав Олену Решетник, сiмейного лiкаря вищої категорiї.
Чому виникає тепловий удар?
Це реакцiя органiзму на перегрiвання, коли порушується терморегiляцiя i органiзм вже не може пiдтримувати нормальну температуру. Таке може статися пiд час перебування на сонцi без капелюха, у задушливому примiщеннi, у транспортi тощо.
Людина вiдчуває слабкiсть, головний бiль, нудоту, шум у вухах, порушення зору. Нерiдко може пiднiматися температура тiла до 39 градусiв. Пiдступнiсть теплового удару у тому, що симптоми можуть проявитися як вiдразу, так i за кiлька годин пiсля перегрiвання.
Якщо таке сталося, наприклад, у транспортi, яку допомогу можна надати?
По-перше, необхiдно перенести людину у тiнь, розстiбнути комiрець, по можливостi зняти одяг. Доречно змочити обличчя холодною водою, покласти на чоло та скронi змочену у водi хустинку (але вода має бути не крижаною, а саме прохолодною, iнакше можуть спазмуватися судини).
Потерпiлому необхiдно багато пити, аби вiдновити водно-сольовий баланс. Найкраще в таких випадках давати мiнеральну негазовану воду або трохи пiдсолену водичку, щоб на смак вона була трохи менш солона за сльозу. Це дозволить утримати рiдину в органiзмi та вiдновити процес терморегуляцiї, коли органiзм сам себе охолоджує.
Оскiльки пiд час теплового удару вiдбувається загущення кровi, можна випити пiгулку аспiрину, який швидко розрiджує кров.
Чи обов’язково в таких випадках викликати швидку допомогу чи звертатися до лiкаря?
Тепловий удар є досить небезпечним для органiзму. Якщо людина швидко “вiдiйшла” i почувається добре, їй треба забезпечити спокiй та рясне пиття (дуже добре пити молочну сироватку, адже вона постачає органiзм необхiдними вiтамiнами та мiкроелементами, вiдвар шипшини, компоти з ягiд, питну воду з додаванням лимонного соку). Дуже добре з’їсти склянку червоної смородини. Є такий народний спосiб при перегрiваннi – намастити тiло кашкою з тертої сирої картоплi (вона дуже добре знiмає зайву температуру).
Якщо ж людина є гiпертонiком, має серцевi недуги, бажано таки звернутися до лiкаря, адже тепловий удар може спричинити такi небезпечнi стани, як iнфаркт, iнсульт, тромбоз. Дуже небезпечний перегрiв для немовлят та дiтей першого року життя. Тому, якщо таке сталося (дитина червона, спiтнiла, у неї прискорене серцебиття, є нудота, втрата свiдомостi), обов’язково викликайте швидку.
Як запобiгти тепловому удару, адже не будеш все лiто вiдсиджуватися вдома?
Варто дотримуватися кiлькох простих правил. Насамперед, намагайтеся не перебувати на вiдкритому сонцi у найспекотнiшi години (вiд 11 години дня до 17 години вечора). На вулицi обирайте затiненi мiсця, якi продуваються вiтерцем.
Обов’язково користуйтеся головним убором, а одяг повинен бути свiтлим та з натуральних тканин (найкраще пiдходить бавовна, яка дає можливiсть поту випаровуватися). За можливостю кiлька разiв на день приймайте прохолодний душ.
Вiдмовтеся вiд алкоголю та важкої їжi, натомiсть надавайте перевагу свiжим овочам та фруктам, легким стравам (наприклад, холодним супам). Основний прийом їжi варто перенести на вечiрнi години, коли спека спадає. Пийте бiльше рiдини (сеча повинна бути свiтло-жовтою, а не коричневою – тодi система терморегуляцiї працюватиме бiльш ефективно).