Згідно з новим звітом ВООЗ використання тютюну помітно знизилося з 2000 року, однак скорочення цього показника є недостатнім для досягнення глобально узгоджених цілей, спрямованих на захист людей від смерті та страждань від серцево-судинних та інших неінфекційних захворювань (НРЗ).
Для Всесвітнього дня без тютюну 2018 року ВООЗ об’єдналася з Всесвітньою федерацією сердець, щоб висвітлити зв’язок між захворюваннями тютюну та серцево-судинними захворюваннями (ССЗ), що є провідними світовими причинами смерті, що призводить до 44% смертей від НВО або 17,9 млн. Смертей на рік.
Використання тютюну та використання вторинного диму є основними причинами серцево-судинних захворювань, включаючи серцеві напади та інсульт, що призводить до приблизно 3 мільйонів смертей на рік. Але факти показують серйозний недолік знань про численні ризики для здоров’я, пов’язані з тютюном.
“Більшість людей знають, що використання тютюну викликає рак і захворювання легенів, але багато людей не знають, що тютюн також спричиняє серцеві захворювання та інсульт – головні вбивці світу”, – сказав д-р Тедрос Адханом Гейбрейсюс, Генеральний директор ВООЗ. “У цей день – Всесвітній день без тютюну, ВООЗ звертає увагу на те, що тютюн не просто викликає рак, він буквально розбиває серця”.
Хоча багато людей усвідомлюють, що вживання тютюну підвищує ризик виникнення раку, існують тривожні прогалини у знанні серцево-судинних ризиків вживання тютюну. У багатьох країнах ця низька обізнаність є суттєвою; наприклад, у Китаї, більше 60% населення не знає, що куріння може спричинити серцеві напади, згідно з Глобальним опитуванням для дорослих. У Індії та Індонезії більше половини дорослих не знають, що куріння може викликати інсульт.
“Уряди мають владу в своїх руках, щоб захистити своїх громадян від надмірного страждання від серцевих захворювань”, – говорить доктор Дуглас Бетчер, директор ВООЗ з профілактики НЗЗ. “Заходи, що зменшують ризик для здоров’я серця, спричинене тютюном, включають в себе те, що всі громадські приміщення та робочі місця повинні повністю звільнитися від паління, і сприяти використанню попереджень про тютюнові упаковки, які демонструють ризики для здоров’я від тютюну”.
Світ відстає від мети для досягнення цілей зменшення тютюну
Тютюн вбиває понад 7 мільйонів людей щороку, незважаючи на постійне скорочення вживання тютюну у всьому світі, як показано в новому глобальному звіті ВООЗ про тенденції поширеності тютюнової палички на 2000-2025 роки. Звіт показує, що у всьому світі 27% куріплених тютюнових виробів у 2000 році, у порівнянні з 20% у 2016 році.
Проте темпи дій щодо зниження попиту на тютюн і пов’язаних з ним смертей та хвороб відстають від глобальних та національних зобов’язань щодо зниження вживання тютюну до 2025 року на 30% серед людей віком від 15 років. Якщо тренд продовжуватиметься за поточною траєкторією, то світ досягне лише скорочення на 22% до 2025 року.
Інші основні висновки нового звіту включають:
- Зміни в палінні: в світі сьогодні є 1,1 мільярда дорослих курців та принаймні 367 мільйонів бездимних споживачів тютюну. Чисельність курців у світі ледь змінила це століття: у 2000 році це також становило 1,1 млрд. Це пов’язано із зростанням населення, навіть коли рівень поширеності знижується.
- За статистикою: 43% чоловіків віком від 15 років, у 2000 році курили тютюн у порівнянні з 34% у 2015 році. Жінок у 2000 році курили 11%, у 2015 році – 6%.
- Бездимний тютюн: близько 6,5% світового населення віком від 15 років використовують бездимний тютюн (8,4% чоловіків та 4,6% жінок).
- Більше половини всіх держав-членів ВООЗ зменшили попит на тютюн, і майже кожен з восьми, ймовірно, досягне цільового скорочення на 30% до 2025 року. Але країни повинні робити більше для контролю за вживанням тютюну у всіх його формах – не тільки тютюнопаління. В даний час у кожній із чотирьох країн недостатньо даних для моніторингу їх тютюнової епідемії.
- Молодь: у всьому світі близько 7%, або трохи більше 24 мільйонів дітей у віці 13-15 років, курять сигарети (17 мільйонів хлопчиків та 7 мільйонів дівчат). Близько 4% дітей у віці 13-15 років (13 млн.) Використовують бездимні тютюнові вироби.
- Країни, що розвиваються: понад 80% людей, що курять, живуть у країнах з низьким та середнім рівнем доходу (LMICS). Поширеність паління зменшується повільніше в ЛМПЧ, ніж у країнах з високим рівнем доходу, а кількість курців зростає у країнах з низькими доходами.