Щороку, 5 травня, з 1991 року в понад 50 країнах світу відзначається Міжнародний день акушерки – International Day of the Midwife. 1987 року ідею проведення дня запропонувала Міжнародна конфедерація акушерок в Нідерландах. Конфедерацію засновано 1919 року, її об’єднує 88 акушерських асоціацій із 75 країн світу.
Завдяки дбайливим рукам цих людей відбувається таїнство народження дітей. Вони першими приймають у свої руки нових жителів Землі. І від того тепла, яке вони дали йому в перші хвилини, багато залежить, бо в руках акушерок два життя — матері і новонародженої дитини.
І від їх професіоналізму, чуйності, відповідальності залежить подальша майбутня доля цих людей. Поява на світ дитини — це найпрекрасніше, що може статися в житті будь-якої людини, особливо жінки.
Ідея запровадити таке свято виникла на Міжнародній конференції асоціації акушерок в Нідерландах в 1987 році, але офіційно це свято запровадили в 1992 році. Нині це свято відзначають у більш як 50 країнах світу.
Професія акушерки виникла в найдавніші часи, адже діти народжувалися з моменту виникнення людства. Про що свідчать численні документи, історичні рукописи різних народів.
В давні часи першим акушерам було дуже важко працювати без елементарного обладнання. В ті часи сповна працював принцип “природного відбору”.
З розвитком ремесел та технологій дана область покрокувала в ногу з часом. Арсенал допоміжних засобів поповнився ефективними прийомами і лікарськими речовинами, виготовленими зазвичай на основі трав, підкріпленим новітнім, на той час, обладнанням.
На сучасному етапі медицини система акушерства забезпечує благополуччя для народжуючих жінок. Акушерський догляд є персональним. Головним завданням для акушерки є її взаємодія з майбутньою матір’ю. Акушерка повинна виробити таку модель поведінки, яка відповідає даній ситуації і, власне, заради самої матері і дитини. Акушерка і мати складають одну команду. Основний вантаж відповідальності все ж лежить на матері, вона повинна вміти довіряти акушерці.
Нам відомо, чим легше і спокійніше себе жінка почуває перед пологами, тим краще і мінімально без ускладнень пройдуть її пологи і все закінчиться щасливо. І допомогти в цьому повинна акушерка.
Отже, основна робота акушерки полягає в тому, щоб зробити все можливе і навіть неможливе для доброго настрою і спокою матері. Акушерка повинна вміти викликати довіру, питати в жінки про її відчуття і стан до або під час пологів, повинна бути чуйна, добра і професійно грамотна.
А заради професійної грамотності акушерка повинна постійно навчатися, відвідувати усі семінари і навчальні курси з свого фаху. Тим більше, в умовах реформи охорони здоров’я акушерки розглядаються як ключовий ресурс стратегій даних реформ. Вони роблять вагомий внесок у досягненні і розвиток охорони здоров’я. Акушерки повинні постійно навчатися, щоб бути професійно підготовленими і відповідати тому рівню завдань, які перед ними були поставлені. Акушерка повинна бути компетентною, кваліфікованою, що має стати фундаментом для постійного професійного удосконалення.
Міжнародний день акушерки — це нагода для кожної окремої акушерки замислитися про всіх, хто пов’язаний із цією професією, щоби зав’язати нові зв’язки й розширити знання про те, що акушерки роблять для всього світу.