У багатьох країнах світу діти не можуть відвідувати школи та дошкільні навчальні заклади, якщо їм не зробили щеплення за календарем. Крім того, в Австралії сім’я може отримати соціальні виплати лише за умови, що дитина отримала усі планові вакцини. Як вирішують питання вакцинації у європейських країнах, США, Австралії і Канаді, – читайте далі.
Чому уряди різних країн заохочують населення вакцинуватися
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я між 2000 та 2015 роками смертність від кору по всьому світу знизилась на 79% . Однак близько 400 дітей й досі помирають від цього захворювання щодня. Особливо критичною є ситуація в країнах з низьким охопленням вакцинацією. Але й у розвинених країнах ця проблема теж виникає. Так, наприклад, у Сполучених Штатах ще й досі не можуть зупинити спалах кору у Міннесоті, де кількість випадків захворювання на кір у 2017 році перевищила загальну кількість випадків в країні протягом всього 2016 року.
Захистити усе населення від спалахів кору допоможе так званий колективний імунітет: якщо 98% людей отримають дві дози вакцини проти кору, паротиту та краснухи (КПК), то вся група населення вважається захищеною. Навіть таке високозаразне інфекційне захворювання як кір не зможе поширюватися серед населення, коли забезпечений колективний імунітет.
Якщо число людей, яким не можна робити щеплення з тих чи інших причин, залишається порівняно невеликим (до 2%), колективний імунітет здатний їх захистити. Однак, якщо кількість людей, які відмовляються від вакцинації поступово зростає, починають виникати нові проблеми.
На жаль, вакцинація на рівні 80% і навіть 90% не може дати захисту усім, тож люди залишаються вразливими до смертельно небезпечних захворювань.
Спалахи кору і вакцинація у Європі
У першій половині 2017 року вісімнадцять країн Європи, у тому числі Австрія, Бельгія, Ісландія, Люксембург, Нідерланди, Іспанія та Швеція, повідомили про більшу кількість зареєстрованих випадків захворювання на кір, ніж за аналогічний період в 2016 році. З початку 2016 року в ЄС зареєстрували 48 смертей від цього захворювання.
Найбільше на кір у 2017 році хворіли в Румунії (7 977), Італії (4 854) та Німеччині (904), ідеться у новому звіті Європейського центру з профілактики та контролю захворюваності. Також зараз спалах кору переживає Греція: повідомляють про 690 випадків та двох померлих з травня 2017 року; у більшості випадків люди були не вакциновані або не повністю вакциновані від кору.
Статистика свідчить, що найчастіше хворіють ті, у кого немає щеплень. Так, наприклад, 89% випадків захворювання на кір в Італії були зареєстровані серед людей, які не були вакциновані жодного разу, а 6% випадків – це хворі, які попередньо отримували лише одну дозу вакцини.
Більшість європейських країн підтримують політику добровільної вакцинації, хоча є країни, де вакцинація є обов’язковою.
У Італії вакцинація дітей є обов’язковою умовою для відвідування державного дошкільного закладу та школи. Батьки зобов’язані завчасно надавати довідку про щеплення. Італійським батькам не дозволяється свідомо відмовлятися від вакцинації дітей. А якщо дитина не була щеплена вчасно, то батьки мусять сплатити штраф.
У червні минулого року Німеччина також внесла зміни до законодавства, згідно з якими всі дитячі садки повинні повідомляти органи охорони здоров’я, якщо батьки не подали довідку про консультацію щодо вакцинації своїх дітей. Таким чином, у Німеччині батькам необхідно надавати докази про те, що вони відвідали консультацію щодо вакцинації, перш ніж приводити дітей до дитячого садка.
Франція прийняла новий закон щодо вакцинації, згідно з яким усім дітям, які народилися 1 січня цього року та пізніше, необхідно робити 11 обов’язкових щеплень згідно з календарем вакцинації.
Вакцини від дифтерії, правця та поліомієліту завжди були обов’язковими у Франції, тоді як вісім інших – щеплення від коклюшу, гепатиту В, кору, паротиту та краснухи – були лише рекомендованими. Станом на 1 січня 2018 року, додаткові вісім вакцин набули статусу обов’язкових.
Розширення переліку обов’язкових вакцин до 11 передбачає 10 щеплень для дітей, які роблять малюкам протягом перших двох років їх життя. Згідно з її підрахунками, уже близько 70% дітей у Франції отримали усі 10 щеплень, тоді як 80% – більше восьми, – цитує заяву міністра охорони здоров’я Франції Аньєз Бузін CNN.
Якщо батьки відмовляться вакцинувати дітей, то діти не зможуть відвідувати садочки і школи.
США: нещеплені діти ти не можуть відвідувати школи та дитсадки
У всіх штатах діє обов’язкова вимога, згідно з якою діти не можуть відвідувати школи та дошкільні навчальні заклади, якщо їм не зробили щеплення за календарем. У деяких штатах є винятки: людям дозволяють відмовитись від щеплень з медичних, релігійних або світоглядних причин.
Результати досліджень свідчать, що лікарі, медичні сестри та помічники лікаря – проводять все більше часу (порівняно з минулими роками) обговорюючи питання вакцинації із пацієнтами. Більшість батьків просто хочуть знати, що вакцинація – це те, що рекомендує лікар. Так званий підхід сповіщення полягає у тому, що медики нагадують батькам, що дитині пора зробити планове щеплення.
Імунізація усіх груп населення вважається тут одним із найбільш економічно ефективних засобів профілактики захворювань.
Австралія: без вакцинації немає соціальної допомоги на дитину
Прийнята у Австралії політика «без вакцинації немає соціальної допомоги на дитину» (ориг. “No Jab, No Pay” Policy) передбачає як позитивні фінансові стимули, так і негативні.
Громадяни із низьким рівнем доходу отримують додаткові податкові пільги на сім’ю, за умови, що дитина отримала усі планові вакцини за календарем щеплень. Це політичне рішення почало діяти з січня 2016 року.
В Австралії також діє закон про те, що дошкільні установи можуть відвідувати лише діти, яким зробили усі планові щеплення.
Тут все ще є люди (1-2% населення), які відмовляються від вакцинації, оскільки піддаються впливу різних активних лобістських груп або читають неправдиву інформацію на різних веб-сайтах. Проблема полягає у тому, що не вакциновані люди, як правило, проживають чи спілкуються групами, що призводить до зниження рівня охоплення населення у певній місцевості та неможливості забезпечення колективного імунітету проти небезпечних хвороб. Це стає причиною появи спалахів певних смертельних хвороб в таких місцевостях, і навіть невеликих локальних або регіональних епідемій.
У Канаді покращують доступ до послуг з вакцинації
У Канаді близько 85% дітей вакциновані за календарем щеплень і лише менше 2% батьків категорично проти вакцинації. Решта – це діти, які пропустили 1-2 щеплення або ще не отримали 1-2 вакцин. Не всі випадки не вакцинації обумовлені ваганнями батьків щодо вакцинації своїх дітей – у деяких випадках проблемою є відсутність доступу до послуг з вакцинації. Більшість заходів з підвищення рівня вакцинації в країні націлені на покращення доступу до послуг з вакцинації (зменшення відстані до клінік, де можна зробити щеплення, вакцинація дитини в домашніх умовах в ході візиту лікаря, розсилання нагадувань про наступну вакцинацію, тощо).
Деякі клініки намагаються заощадити час пацієнтів: їм пропонують зробити вакцинацію під час планових відвідувань клінік, а не приїжджати окремо.
У Канаді немає жодних штрафів у разі відмови від вакцини, наприклад таких, як в Австралії.
У публікації використано дані Всесвітньої організації охорони здоров’я, результати дослідження Європейського центру з профілактики та контролю захворюваності і каналу CNN.
Використано фото (С) Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні