Починаючи з 2009 року, Європейська тиреоїдна асоціація запропонувала відзначати 25 травня, як Всесвітній день щитоподібної залози. Ця ініціатива була підтримана на Міжнародному тиреоїдологічному конгресі восени 2012 року в Парижі усіма іншими тиреоїдними асоціаціями.
Всесвітній день щитоподібної залози має основні цілі:
- Підвищення громадської поінформованості про проблеми, пов’язані із щитоподібною залозою (ЩЗ) і їх медико-соціальне значення.
- Пропаганда програм профілактики та освітніх програм щодо патології ЩЗ та сучасних методів лікування.
- Покращання обізнаності населення щодо поширення захворювань ЩЗ, методи їх раннього виявлення та доступність медичної допомоги.
У першу чергу Всесвітній день щитоподібної залози присвячений проблемам пацієнтів з патологією ЩЗ. За статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, серед ендокринних захворювань патологія щитоподібної залози займає перше місце.
Щитоподібна залоза – це крихітний орган вагою 25-30 гр, розташований на передній поверхні шиї, що за формою нагадує крилатого метелика та має одне із найважливіших значень у життєдіяльності людського організму. Щитоподібна залоза виробляє гормони, які регулюють активність, ріст та обмін речовин.
Втома, нестача сил, сонливість або безсоння, депресія або емоційна лабільність, погіршення пам’яті – усе це може бути проявами нестачі в організмі йоду – головного мікроелемента, необхідного для здоров’я щитоподібної залози. Саме йодний дефіцит – один із винуватців захворювань щитоподібної залози. Близько третини населення Землі, тобто кожен третій з нас, страждає від нестачі йоду. На сьогодні переважна більшість захворювань ЩЗ може бути вилікувана, а в частині випадків – можливо запобігти захворюванню. Останнє торкається захворювань, пов’язаних з дефіцитом йоду в харчуванні. За усе життя людина споживає всього близько 3–5 г йоду – не більше чайної ложки. Для дорослих людей добова потреба в ньому, за нормами Всесвітньої організації охорони здоров’я – 100–200 мкг, залежно від віку і стану здоров’я. Підліткам потрібно 100–150 мкг, для дітей до року норма – близько 50 мкг, для дітей до шести років – 90 мкг. Йод є незамінним компонентом тиреоїдних гормонів і життєво потрібен для нормального розвитку нервової системи. Несприятливі наслідки йодного дефіциту включають формування зобу, гіпотиреозу, порушення інтелектуального та фізичного розвитку дітей. Більше того, дефіцит йоду підвищує дитячу смертність та є однією з причин розумової відсталості та вроджених вад розвитку у дітей. Завдяки програмам загального йодування харчової солі йодний дефіцит ліквідований у більшості країн світу.
На сьогодні загальновизнаними є три види йодної профілактики: масова, групова, індивідуальна. Для масової профілактики у загальнодержавному масштабі збагачують йодом основні продукти харчування. У більшості країн світу, зокрема в Україні, таким продуктом є йодована сіль.
Групова профілактика передбачає застосування препаратів йоду в організованих колективах (дитячих садках, школах, спеціалізованих навчальних закладах). Прикладом такої профілактики є використання чітко дозованих медикаментозних препаратів йоду (лікарських засобів).
Індивідуальну профілактику проводять серед неорганізованого населення та за спеціальними медичними показаннями. До когорти таких осіб можна віднести вагітних, жінок, які годують грудьми, немовлят, котрі перебувають на штучному вигодовуванні, маленьких дітей та дітей, які виховуються в домашніх умовах, осіб з різними захворюваннями щитоподібної залози.